PÍSEŇ UNÁŠÍ

Dětští zpěváci Uherskobrodska, Uherskohradišťska, Kopanic a Zálesí.

Excelentní muzika ve složení Zdeněk Stašek (primáš CM Mladí Burčáci), Jan Maděrič (basa, bývalý umělecký vedoucí CM Jaroslava Čecha), Jan Káčer (cimbál, umělecký vedoucí CM Ohnica), Jakub Tomala (kontry, CM Mladí Burčáci, CM Cifra), Vladislav Ilík (terc, CM Ohnica) a před muzikú 31 velmi talentovaných zpěváčků okresu Uh. Hradiště a eště kúsek okolo. To je ale jen velmi povrchní pohled na to, co vás čeká v tomto pořadu.

Co se tedy ukrývá pod povrchem?

Úpadek zpěvnosti na Slovácku vzburcoval čtyři muzikanty, kteří se pustili do boje za záchranu písniček i dětského zpívání a už čtvrtým rokem pracují na rozvoji dětského lidového zpěvu na Uherskohradišťsku, Uherskobrodsku, Kopanicích a Zálesí.

Vlastimil Ondra, Jan Maděrič, Zdeněk Stašek a Jan Káčer společně otevřeli otázku dětského zpívání, iniciovali několik schůzek s rodiči, prarodiči, učiteli a vedoucími souborů. Loni se jim poprvé podařilo zorganizovat soustředění finalistů přehlídky Zazpívej, slavíčku, které vyvrcholilo slavnostním pořadem na Slavnostech vína 2018. Letos pokračovali ve svém „písničkovém“ tažení a vyrazili s 31 letošními finalisty Zazpívej, slavíčku na Druhé letní umělecké setkání, které se neslo v duchu sloganu: Píseň unáší.

Tři dny od rána do noci na lopenických Kopánkách v červenci 2019 společně zpívali, muzicírovali a hlavně hledali a nalézali cesty, jak se nechat unášet písní nejen hudebně, ale i významově. „Propojit tyto děti, skamarádit je při písničce a muzice a ukázat jim hloubku krásy jejich lidové kultury považujeme za důležitý počin, který by mohl jednou vést k ještě růžovější budoucnosti naší části Dolňácka, Kopanic a Zálesí. Uvidíme...,“ říká Vlastimil Ondra. „Pomalu, plíživě se vytrácí zpěvnost i písničky, a když jsem si to uvědomil, rozhodl jsem se pro záchranu něco dělat a tak vznikly Siločáry duše dítěte pro vedoucí souborů (od 2009 dosud), web Folklorní akademie (od 2016), Letní umělecká setkání Slavíčků (od 2017) a Umělecké besedy u cimbálu pro teenagery (od 2019),“ vysvětluje svoji cestu pedagog a muzikant Vlastimil Ondra, který se opírá o dlouholeté zkušenosti muzikanta a kulturního dramaturga Jana Maděriče. „Dělám věci, které dávají smysl. A tohle mně zcela zásadně smysl dává. Jsou tady úžasní zpěváčci, se kterými je krása pracovat a budeme doufat, že naši snahu pošlou dál, do svých souborů a ke svým kamarádům i rodinám,“ vysvětluje Jan Maděrič důvody, proč tráví s dětmi svůj drahocenný čas.

„Strašně moc věcí se od naší první debaty pohnulo správným směrem. Když slyším holky zpívat, nebo když vidím kluky huslisty, jak nás při hře kopírují, obkoukávají naše hmatníky a chytají ty správné tóny, je to nepřenositelný pocit, že naše snaha je přesně to, co potřebují,“ vyznává se Zdeněk Stašek, primáš CM Mladí Burčáci. „Někdo se musí alespoň pokusit zachránit to, co nám naši předkové odkázali. Nechci být pasivním pozorovatelem konce opravdového lidové zpívání a tancování a dívat se jak kolem mě mizí lidová kultura, aniž bych pro to něco udělal,“ dodal Zdeněk a Jan Káčer to jen potvrdil: „Dnes je problém pro muziku najít sólistu či sólistku, a proto musíme mladé vychovávat a hledat ty, co jsou na stejné vlně jako my, se srdcem otevřeným lidové písničce. Ten, kdo je tady, už ví, jak hrát a zpívat. Naložili jsme jim hodně a oni to všechno zvládli, což je opravdová radost.“

text: Iva Pašková - Tymrová
autor pořadu: Vlastimil Ondra