ZAZPÍVEJ, SLAVÍČKU

Dětské zpívání od Buchlovských hor až po Bílé Karpaty.

Muzikanti Jan Maděrič, Jan Káčer, Zdeněk Stašek, Vlastimil Ondra a Václav Mach v loňském a předloňském roce vyvinuli řadu aktivit na podporu dětské zpěvnosti na Slovácku. A letos v tom pokračují dalšími novinkami.

Tou nejnovější je, že prostřednictvím Folklorní akademie zorganizovali vícedenní Umělecké slavíčkové setkání 2018 pro všechny finalisty soutěže Zazpívej, slavíčku 2018. Jednadvacet dětí v rozmezí 5 – 15 let tak odjelo v červenci 2018 do Penzionu Gaudeamus ve Velkých Karlovicích, kde si je lektoři rozdělili do tří skupin (starší dívky, mladší dívky, kluci) a na třech frontách začala výuka. V recepci vyučoval Jan Káčer s cimbálem, v jídelně Jan Maděrič s klávesami a v altánu na zahradě Vlastimil Ondra s harmonikou. Skupinky rotovaly mezi „stejdžemi“. Slavíčci své písničky vstřebávali rozdílnými přístupy výkladu, interpretace i doprovodu.

Diplom a keramický ptáček na soutěži nestačí. Věříme, že nejlepší odměnou zpěváčkovi je nabídnout mu další a další pěvecké příležitosti. Navíc nejlepší slavíčci okresu Uh. Hradiště dostali možnost zpívat spolu, přitom se skamarádit a naučit mnoho nových písniček. Také jsme s dětmi o zpívání, obsahu písní a stavu lidové kultury měli možnost šířeji mluvit.

I když se děti naučily řadu nových písniček a sezpívali jsme program na Slavnosti vína 2018, šlo nám především o to, aby slavíčci začali přemýšlet o hloubce lidové kultury a v budoucnu navázali na zažehnutá přátelství a drželi při sobě. Věříme, že je šance, že ve svých dědinách, městech a souborech nabyté zkušenosti budou předávat dál a se slavíčkovými kamarády budou i hojně spolupracovat.

Přijďte si nejlepší dětské zpěváčky okresu Uh. Hradiště poslechnout a můžete pozorovat, jestli to, co je výše napsáno, je na nich vidět.

autor pořadu: Vlastimil Ondra