ONDRÁŠOVSKÉ PUTOVÁNÍ

Zahajovací koncert Slováckých slavností vína a otevřených památek 2021.

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním souborem svého druhu v České republice a je zřizován Ministerstvem obrany ČR. Sídlí v Brně, městě hudebního velikána Leoše Janáčka, které je druhým největším městem České republiky. Podobně jako Janáčkovo dílo,  tak i dramaturgie a tvorba VUS ONDRÁŠ čerpá z lidových tradic a folkloru. O tom svědčí už samotný název souboru na počest slavného slezského zbojníka Ondráše.

O zbojníku Ondrášovi z Janovic koluje mnoho legend a pověstí a jeho tradice sahá hodně daleko – od Kroměříže přes Valašsko ke slovenskému Trenčínu a dál na východ. Právě symbolika zbojnického putování inspirovala náš celosouborový pořad sestavený z tanečních, pěveckých a hudebních čísel, která spojují několik etnografických regionů Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.

Od kraje jihočeských rybníků, přes moravské vrchoviny, se dostaneme až na temperamentní Slovensko. Užijete si jak kolové české tance, tak čistě mužský „verbuňk“, zapsaný na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Pokocháte se pestrostí krojů mnoha regionů a na závěr vás ohromíme téměř akrobatickými tanečními kreacemi z oblíbené Myjavy. Objevte s námi lidové bohatství krajů, kterými za dávných časů putovali zbojníci.

Tvůrci
Hudba a aranže: Ondřej Bazala, Michal Budinský, Andrej Dostál, Petr Gablas, Jiří Gužík, Martin Kovář, Monika Kovářová, Peter Mikulec, Jiří Slavík, Ondřej Veselý
Choreografie: Rudolf Danajovič, Kateřina a Tomáš Jehličkovi, Andrea Kapsová, Žofia Habarta, Martin Krajňák, Jan Kysučan, Michal Majer, Martin Vašulka, Petr Zábojník


http://www.vusondras.cz/