VÍTEJTE V UHERSKÉM HRADIŠTI

Medailonky nejen slováckých souborů

V Uherském Hradišti vás opět přivítá sborek ze Slovácka, ale také hosté ze zahraničí. Letos to bude Ľudová hudba Štefana Beľku a ženský sbor Šikovnice, Folklórný súbor Hriňovčan, který přijel z Podpoľania a za domácí jsme tentokráte pozvali nově vzniklý ženský sborek Hradišťanky.  

13.30 - 13:35   Ženský sborek Hradšťanky
13:40 - 14:00   FS Hriňovčan, Podpoľanie
14:00 - 14:10   Ľudová hudba Štefana Beľku a ženský bor Šikovnice, Zlín
14:15 - 14:30   FS Hriňovčan, Podpoľanie

Pořadem provází:
Adéla Němcová

ŽENSKÝ SBOREK HRADIŠŤANKY
Proč se jmenujeme Hradišťanky? Základ sborku tvoří bývalé členky tanečního souboru Hradišťan a Old Stars Hradišťan a zároveň rodačky z Uherského Hradiště. A protože jsme ženy celý život aktivní a tancovat už nemůžeme (napřed odpadli chlapi – tanečníci, no a také kdy by sa na nás eště díval), tak jsme začaly zpívat.

My, Hradišťanky, milujeme naše písničky, protože je v nich uložen cit, srdce a rozum našeho lidu.

ĽUDOVÁ HUDBA ŠTEFANA BELKU A ŽENSKÝ SBOR ŠIKOVNICE

Je seskupení lidových muzikantů
- Štefan Belka - prim
- Josef Keller - akordeon, kytara, kontrabas
- Jan Dudr - kontrabas, viola 

Jsme muzika, která se zaměřuje na interpretaci tradičních lidových písní z oblastí Moravy, Slovenska i Maďarska a Rumunska. Členové jsou muzikanti, kteří dlouhá léta působili ve folklórních souborech na Moravě (Valašský soubor Kašava, VSLPT Poľana Brno) a Slovensku (Kysučan, Kuk, Trnafčan, Kelčovan) i seskupení věnujících se balkánské muzice (Avlija) . Náš repertoár je nejenom lidový, ale rádi zabloudíme i do světově známých šansonů nebo jazzové klasiky.

FS HRIŇOVČAN, HRIŇOVÁ / PODPOĽANIE
V kraji pod Poľanou žili a dodnes žijí lidé – nositelé lidových tradic. Jejich přičiněním se lidové tance, vrchárské písně a zvyky zachovaly dodnes a dostaly se i do programových čísel Hriňovčanu. Tento soubor je i dnes pokračovatelem a interpretem kultury lidu hriňovských osad.

Hriňovčan datuje dobu svého vzniku od 20. ledna 1972, kdy se hrstka nadšených mladých lidí mělá zájem potkávat s cílem bavit se tancem a zpěvem.