SNÍDÁME S VLČNOVJANKOU

Koncert dechové hudby 

Slovácká krojovaná dechová hudba Vlčnovjanka začala hrát už v roce 1977. Oficiálně se však často uvádí až rok 1978, kdy se kapela účastnila tehdy povinných okresních přehrávek. V 80. letech se kapela vypracovala na vysokou uměleckou úroveň, odehrála až 100 vystoupení ročně a neunikla ani pozornosti médií. V roce 1985 natáčí svou první dlouhohrající desku, postupně přibývají další, objevuje se v rozhlasovém vysílání a stává se hostem televizních pořadů. Své umění předvedla také v Rakousku, Německu, Francii, Belgii, Holandsku, Polsku a na Slovensku.

Zakladatelem Vlčnovjanky a jejím prvním kapelníkem byl Antonín Koníček – vlčnovský rodák, trumpetista, profesionální hudebník a autor mnoha krásných skladeb. Navázal tak na téměř 100 letou tradici dechové hudby ve Vlčnově. V čele kapely stál do roku 1989, tedy 12 let. Kapelníkovým zástupcem a od roku 1990 i jeho nástupcem se stal Pavel Nevařil. Taktéž rodák z Vlčkova, svým povoláním trombonista Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, který je zároveň i uměleckým vedoucím souboru. V průběhu let se samozřejmě složení kapely obměňovalo a vystřídala se tu spousta muzikantů.

Nedílnou a důležitou součástí tváře kapely jsou samozřejmě zpěváci, kteří v nažehlených krojích přinášejí posluchačům krásu moravských písní. Na samém začátku zpívali s Vlčnovjankou Věra Koníčková, Ludmila Kašná, Marie Mahdalíková , Josef Mahdalík, Petr Pastorek a Ladislav Chmelař, průvodním slovem provázela Marie Křapová. Krátce nato přichází do Vlčnovjanky nepřehlédnutelná a výrazná osobnost této kapely, dnes už dlouholetý zpěvák a konferenciér Jožka Malina. Po jeho boku se za ta léta vystřídala celá řada zpěvaček: Věra Smišovská, Marie Zábranská, Šárka Vlachynská, Alena Rusová, Hana Žajdlíková, Jana Oharková-Šopíková a Eliška Maděrová.

V současné době již několik let stojí na pódiu vedle Jožky Maliny zpěvačky Jana Minaříková, Laďka Hurábová a kapelník Pavel Nevařil a všichni společně zpívají na taků notečku, co udělá dobrým luďom radost v srdéčku. Za 30 let své existence prošla Vlčnovjanka značným vývojem. Vypracovala se na vysokou, téměř profesionální úroveň. K originalitě kapely přispívá i vlastní autorské zázemí v osobě kmenového trumpetisty Zdeňka Kučery, autora především orchestrálních polek, ale i písní.http://vlcnovjanka.sweb.cz/