SLOVÁCKÁ KŘÍDLOVKA

Tradiční pořad s dechovými hudbami regionu.

- DH VINAŘINKA, ŽERAVICE
- NEDAKOŇANKA, NEDAKONIC 
- BLATNIČKA, BLATNIČKA

DH VINAŘINKA
Byla založena v roce 1984 Stanislavem Žůrkem starším z DH Domaňáci. Název Vinařinka vymyslel tehdy pan Stanislav Pěnčík. Po úmrtí kapelníka v roce 1997 kapela už tolik nehrávala jako dříve. Před pár lety však svou činnost znovu obnovila a pozměnilo se i obsazení kapely. Kapela hraje na hodech, tanečních zábavách, dožínkách, koncertech i festivalech. Nynějším kapelníkem je Stanislav Žůrek mladší.

NEDAKOŇANKA

Dechová hudba Nedakoňanka má původ v srdci moravského Slovácka již od roku 1927. Podílela se na natáčení pásma písní a tanců „Zpívání na pivo“ pro Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Své zvukové nahrávky vydala v letech 1998 a 2008. Zúčastnila se krajských kol soutěže POLKA FEST. Každoročně též připravuje koncertní programy, se kterými vystupuje na přehlídkách dechových hudeb. Repertoár dechové hudby Nedakoňanka tvoří hlavně skladby současných moravských skladatelů dechové hudby, skladby koncertního a tanečního charakteru v úpravě pro dechový orchestr. Ze studijních důvodů nacvičuje Nedakoňanka jak koncertní skladby klasické dechovky, tak i klasický dixieland nebo klasický jazzNynějším kapelníkem je Miroslav Běhávka.


BLATNIČKA

Tuto dechovou hudbu založil pan Josef Pančík v roce 1972.V jeho práci dál pokračoval syn František,pod jehož vedením se kapela zařadila mezi známé hudební soubory na moravském slovácku.Hudba vystupuje na nejrůznějších hudebních akcích po celé republice,pravidelně se představuje i v zahraničí. Slyšet ji můžete ve vysílání různých rozhlasových a televizních stanic. Blatnička za dobu svého trvání natočila a vydala několik CD a DVD nosičů.

V letošním roce si kapela připomíná 10let od zahájení vzájemné spolupráce s hudebním skladatelem a textařem Antonínem Perničkou a vydává v pořadí již šesté CD,na kterém budou výhradně skladby tohoto autora.V repertoáru Blatničky najdete skladby předních českých a moravských autorů dechové hudby,skladby z vlastní tvorby,ale také skladby z jiných hudebních žánrů. Kapelník Miroslav Zalubil.

autor pořadu: Jiří Dohnal