SLOVÁCKÁ KŘÍDLOVKA

Tradiční pořad s dechovými hudbami regionu

- DH VINAŘINKA, ŽERAVICE
- NOVOVEŠŤANKA, OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
- BORŠIČANKA Z BORŠIC

autor pořadu: Jiří Dohnal

DH VINAŘINKA
Byla založena v roce 1984 Stanislavem Žůrkem starším z DH Domaňáci. Název Vinařinka vymyslel tehdy pan Stanislav Pěnčík. Po úmrtí kapelníka v roce 1997 kapela už tolik nehrávala jako dříve. Před pár lety však svou činnost znovu obnovila a pozměnilo se i obsazení kapely. Kapela hraje na hodech, tanečních zábavách, dožínkách, koncertech i festivalech. Nynějším kapelníkem je Stanislav Žůrek mladší.

NOVOVEŠŤANKABORŠIČANKA z Boršic
Byla založena v roce 1968 partou mladých poctivých muzikantů v čele s výborným křídlovákem Františkem Ďurníkem. Krátce poté přichází do kapely člen státní filharmonie Zlín pan Josef Řepa a přejímá dirigentskou taktovku. Sám se také vydává na autorskou dráhu a z jeho tvůrčí dílny brzy přichází na svět polka "Boršičanka", která se stává nesmírně populární mezi příznivci dechovky po celé zemi, ale i za hranicemi naší vlasti.

Boršičanka poté pokračovala pod vedením nového kapelníka p. Cyrila Trávníčka. A znovu se dostává na vrchol popularity a s ním přicházejí první zahraniční zájezdy (1972) a natáčení v rozhlase a televizi (pořady Souboj dechovek, Květy pod Buchlovem, Na dobrů notečku).

V roce 1983 dochází u kapely ke generačnímu problému a do souboru přichází noví mladí členové, většinou absolventi LŠU v Uh. Hradišti. Zvýšený zájem o soubor  dokladuje následná šňůra koncertů a vystoupení s velmi kladným ohlasem nejen u nás, ale i v zahraničí. Mezi ty nejúspěšnější zahraniční zájezdy se dá zařadit účast na koncertech v Německu, Rakousku a ve Francii.

kapelník: Jiří Dohnal
zpěv: Jiří Dohnal, Pavel Trávníček, Marie Luňáková


http://www.borsicanka.cz/