SIMCHA

Koncert klezmerové kapely z Ostravy.

Kapela Simcha je seskupení šesti žen, které podlehly kouzlu židovské hudby a rozhodly se tento žánr interpretovat. U zrodu kapely stála Gabriela, Krystyna a Lenka, jež spolu působily v ženském vokálním sboru Adash, věnujícímu se interpretaci židovských písní́. Odtud byl už jenom krůček k seznámení se také s instrumentálním židovským folklorem neboli klezmerem. Spolu s Jaroslavem Podžorskim, Jindřichem Schwarzem a Terezou, kteří měli pro změnu bohaté zkušenosti s moravskou, slezskou a slovenskou lidovou hudbou, založili koncem roku 2007 kapelu Simcha a zahájili tak plodnou spolupráci, jejímž výsledkem byla mimo jiné dvě alba.

První CD s názvem Chiribim vydala kapela v roce 2010 a koncem roku 2015 přichystala pro své příznivce druhou desku nesoucí název Oyf a Veg (Na cestě). Jak název druhé desky napovídá, seskupení si prošlo v posledních letech rozmanitou cestou, v rámci níž došlo i k určitým obměnám v jeho složení. Muži se na pomyslném rozcestníku oddělili a ke skupině se přidaly Jitka a Kateřina. Kapela hraje od roku 2016 tedy v čistě ženském obsazení.

Slovo Simcha je hebrejského původu a znamená radost. Cílem muzikantek je totiž prostřednictvím klezmerové hudby předat svému publiku alespoň tolik radosti, jakou činí hra jim samotným.

ČLENKY KAPELY
- Gabriela Myslikovjanová
- Krystyna Bezecny Przyhoda
- Jitka Svobodová
- Lenka Jurečková
- Tereza Pobucká
- Kateřina Bílá

http://www.simcha.cz/