OKOLO BRODU

Vystoupení Souboru písní a tanců Olšava z Uherského Brodu.

„Náš pořad jsme nazvali „Okolo Brodu“. Muzika stejně jako tance vycházejí z našeho rodného města a jeho blízkého či malinko vzdáleného okolí. Představí se cimbálová muzika se svými sólisty hudebními i pěveckými, taneční složka s tanci z Brodu, Kopanic, Březové, Korytné... V krátké vsuvce představíme také olšavský muzikantský a taneční dorost.“

Lenka Švehlíková
 

Když se řekne Olšava, znalci zeměpisu se vybaví řeka protékající Uherským Brodem a vlévající se do Moravy. Ve folklórní terminologii znamená Olšava soubor lidových písní a tanců z už zmíněného města. Součástí souboru je cimbálová muzika a taneční složka. Olšava zpracovává písňový, hudební a taneční materiál především z Uherskobrodska a blízkých oblastí – např. moravsko-slovenských Kopanic a luhačovského Zálesí a po celou dobu své existence se opírá  převážně o hudební úpravy a taneční choreografie svých bývalých a současných členů.

V r. 2016 oslavil soubor 65. výročí svého založení a nepřetržité činnosti. Počátky souboru sahají do roku 1951, kdy se v Brodě znovu obnovil Slovácký krúžek a dostal jméno podle řeky Olšava. Za tu dobu se v souboru vystřídalo několik set muzikantů, tanečníků a zpěváků. Řada z nich věnovala souboru nejlepší léta svého života a zůstala Olšavě a folklóru vůbec věrná po celý život. V současné době má soubor desetičlennou cimbálovou muziku a taneční složku tvoří zkušení tanečníci společně s těmi služebně mladšími, kteří se celý repertoár postupně učí.

Původní repertoár Olšavy vycházel ze sběratelské činnosti členů souboru, ať už to byly písně nebo tance. Na základě těchto zápisů pak vznikala další hudební a taneční čísla, která jsou i dnes součástí programu prezentovaného souborem. Jejich autory jsou až na výjimky členové souboru.

Kromě slovenského „zahraničí“ navštívila Olšava za těch víc než 65 let většinu zemí Evropy. K nejexotičtějším zemím, kam Olšava zavítala, patří bezesporu Singapore, Japonsko, Irák,  Čína, Katar a v letošním roce Thajsko.

Vedoucí souboru je Lenka Švehlíková, primášem muziky je Tomáš Zubr.

http://www.olsava.cz/