MAMALÖR

Kapela Mamalör byla založena v ostravské industriální čtvrti Vítkovice, kde koneckonců ještě před druhou světovou válkou žila velmi početná židovská komunita. Tady se dali dohromady v roce 2005 nejprve pod názvem Nima Maler harmonikář Honza Lörinc a houslista Jiří Macháček. Hudba kapely je inspirována klezmerskými melodiemi, písněmi potulných židovských hudebníků z východní Evropy. Na svých vystoupeních ale představují klezmer nejen v instrumentální podobě, ale také, což je méně obvyklé, s vokální složkou. Nástrojové obsazení obvykle tvoří housle, harmonika, flétna, kytara a perkuse. Česky zpívané texty v podání herečky ostravského divadla Komorní scéna Aréna Terezy Cisovské jsou většinou od harmonikáře Honzy Lörince a houslisty Jiřího Macháčka.
Z dosavadních vystoupení skupiny Mamalör lze vybrat zejména koncert v klubu Jazz Café v Londýně v létě roku 2009 v slavné hudební londýnské čtvrti Camden Town, kde hráli jako předkapela spolu s dalšími ansámbly z Brazílie a Anglie v rámci festivalu KlezFest před brilantními muzikanty v čele s Frankem Londonem, slavným newyorským klezmerovým trumpetistou, který si přizval ke svému hraní světově uznávanou klarinetistku Emu Johnson. Kapela se představila samozřejmě i v ostravských klubech jako Hudební bazar, Parník a Templ, na Festivalu židovské kultury v Ostravě aj. V roce 2009 vydala své debutantské album s názvem Na dvorku .

Vystoupení kapely lze s nadsázkou, ale i s odkazem na proslulý film označit jako koncerty šumařů židovské hudby. Do programu koncertů zařazuje i tradiční písně zpívané v hebrejštině jako Chag purim nebo Majko maš melom. 

 

OBSAZENÍ

Tereza Cisovská - zpěv 
Tereza Vranešicová - harmonika
Adéla Václavíková - flétna 
Palo Nowak - perkuse  
Jiří Macháček - housle
Marek Cisovský - kytara
Jakub Freywald - baskytara