HARAFICA A HOSTÉ

Zahajovací koncert Slováckých slavností vína a otevřených památek 2018.

Můžete se pochopitelně těšit na kluky z Harafice, ale také na jejich hosty, kterých bude hned několik. Harafica totiž tentokráte sáhla i na Slovensko. Postupně si budeme jednotlivé hosty představovat.

hosté č.1
KRAJKA - ženské trio z Trenčína
Trojbarevný souzvuk hlasů aneb tři přítelkyně, které spojuje láska ke zpěvu...

- Beáta Dobiašová
- Zuzana Laurinčíková
- Magda Uhliariková

Všechny tři jsou rodačkami z města pod hradem Matúša Čáka Trenčianského. Jejich umělecké i lidské osudy se setkaly při účinkování ve folklorním souboru Trenčan, později sólově působily i v souborech Lučnica, Technik, Dudváh a ľudové hudbe Mlynári. Společně v sobě objevily touhu věnovat se zpěvu slovenských i zahraničních folklorních písní podle vlastního zpracování a uměleckého cítění. Na podzim roku 2014 založily pěvecké trio KRAJKA.

V roce 2017 vydaly profilové CD, pod které se hudebně, dramaturgicky i režijně podepsal významný hudební interpret a skladatel pan Štefan Molota. Trio Krajka spolupracuje s vícerými seskupeními – sólisté ľudového orchestra Zlaté husle, jazzová formace Aurelius Q, trenčínský kytarista Peter Belák, atd.

Na Slavnostech vína se představí v ojedinělém projektu s vynikajícími muzikanty uměleckého souboru Lúčnica a členy orchestru Zlaté husle.hosté č.2
Členové orchestru - ZLATÉ HUSLE

- Marek Krištofík - housle
- Milan Hronček - viola
- Erik Bartoš - kontrabas
- Martin Budinský - cimbál


domácí č.1
HARAFICA - cimbálová muzika

I přes svou nedlouhou historii patří ke stálicím hradišťského folkloru. Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti. Zakladatelem byl učitel Pavel Štulír, který dodnes patří mezi nejvýznamnější osobnosti v rozvoji folklóru, a především cimbálových muzik na Uhersko-hradišťsku.

V roce 2005 se muzika osamostatnila a rozhodla se nadále působit ve stávajícím složení, ale pod novým názvem – HARAFICA. V tu dobu již muzika měla zkušenosti ze spolupráce s mnoha folklorními soubory. Harafica se snaží rozvíjet svoji činnost nejen v oblasti tradičního folkloru, ale i jiných žánrových počinech. V poslední době také muzika spolupracuje na projektech s herci Slováckého Divadla, kde si zve i známé osobnosti z uměleckého prostředí. Muzika vydala dvě cd. V roce 2017 oslavila své 18 jubileum velkým koncertem se symfonickým orchestrem.

Uměleckým vedoucím je Petr Gablas, který nejenže navazuje na práci Pavla Štulíra, ale také obohacuje muziku svými znalostmi lidové hudby různých folklórních oblastí, ale i dalších hudebních žánrů, a tím jí dodává vysokou umělecko-interpretační hodnotu. Primášem muziky je od roku 2010 Martin Melichárek.

- Martin Melichárek - prim
- Petr Štulír - II. housle
- Jan Bazala - III. housle
- Vojtěch Šobáň - klarinet, flétny
- Tomáš Koláček (j.h.) - viola
- Andrej Vališ - viola
- Adam Procházka - kontrabas
- Petr Gablas - cimbál

http://www.harafica.eu/