FS POVAŽAN

OD VÁHU I OD HRONA - vystoupení folklorního souboru ze Slovenska.

Považan vznikl v roce 1954 při závodním klubu Povážských strojíren v Považské Bystrici a řadí se mezi nejstarší folklorní kolektivy na Slovensku. Je reprezentantem města Považská Bystrica na soutěžích, festivalech a různých vystoupeních pro veřejnost doma i v zahraničí. Během svého působení vychoval nespočet zpěváků, muzikantů i tanečníků, kteří působili i působí v profesionálních tělesech jako je např. umělecký soubor Lúčnica.

Náměty pro choreografie a programy soubor čerpá zejména z Kysucké a Trenčanské taneční oblasti, konkrétněji z oblastí v pohoří Javorníků, Strážovských a Súľovských vrchů. Primárně se soubor věnuje svému blízkému regionu, ale ve svém repertoáru disponuje i choreografiemi jiných oblastí.

Více než 40 let  se soubor věnuje výzkumu v Púchovskej, Marikovskej, Papradňanskej a v Štiavnickej dolině. Také v obcích jako Kostolec, Mojtín, Zliechov, Horná Poruba, Lednica, Prečín, Praznov, Čičmany, atd.

umělecký vedoucí: Ing. Milan Jankoviech
vedoucím hudební a pěvecké složky: Mgr. Dobroslav Kortman
primáš: Marek Gabriš

V programu se soubor představí tanci a hudbou z oblastí Stredného a Horného Považia a z Horehronia.

,,SPOZA MANÍNA“ – čardáše z Kostolca pri Považskej Bystrici
,,DOŽINKOVÁ VESELICA“ – dožínková zábava z Púchovskej doliny
,,NEDEĽNÁ MUZIKA V ŠTIAVNIKU“ – tance zo Štiavnika pri Bytči / čardáš na dva kroky, dúpaný, koleso a starosvetský čardáš
,,HOREHRONSKÁ MLAĎ“ – tance z Telgártu na horehroní / ženské koleso, šórový a čardáš

http://www.folklornestudio.sk/index.php/fs-povazan