FS KOPANIČIAR

"PO KOPANIČIARSKY" vystoupení slovenského souboru Kopaničiar 

Folklorní soubor Kopaničiar byl založen roku 1955 na Slovensku v oblasti bohaté na folklorní tradice a pálenku, jak sami Myjavané rádi připomínají. Počátky jsou spjaté s cimbálovou muzikou primáše Jožko Kubíka z Hrubej Vrbky, při níž se zanedlouho zformovalo i taneční těleso. Vůbec první společné vystoupení se uskutečnilo v listopadu roku 1955. Pod vedením Samka Dudíka si soubor získával věhlas a uznání, kterým se pyšní i dnes. 

První velký úspěch soubor zaznamenal roku 1956, kdy obsadil čtvrté místo v celostátní soutěži lidové umělecké tvořivosti. Od té doby se soubor pravidelně zúčastňuje významných slavností Slovenska, jako jsou festivaly: Východnej, Detve či doma na Myjavě. Vyjíždějí rovněž do zahraničí. Vůbec první zahraniční zájezd se uskutečnil již tři roky po založení souboru.

FS Kopaničiar představuje tradiční i stylizovaný folklor. Svou činností reflektuje lidové bohatství převážně oblasti Myjavy a dalších regionů Slovenska jako Zamutov, Horehronie, Trenčín, Podpaľanie. Snaží se o zachování tradičních tanců slovenčina, starobabská, uklakovaný, verbuňk a čardáš.

V nedělním programu se soubor představí s pásmem "PO KOPANIČIARSKY", který zprostředkuje tance ryze myjavského regionu.

- organizační vedoucí: Martin Bunčiak
- vedoucí taneční složky: Róbert Madluška
- primáš: Štefan Bunčiak ml.
- krojová vedoucí: Anna Michalcová

https://www.kopaniciar.sk/