STARÉ, MĚSTO STARÉ

Představí se vám všechny dospělé folklorní soubory působící ve Starém Městě. Předvedou průřez svojí tvorbou, jak taneční, tak hudební i pěveckou.

SPT Dolina
CM Bálešáci
Ženský pěvecký sbor Repetilky
Staroměští mládenci

SPT DOLINA 

Folklorní soubor Dolina byl založen v roce 1956 ve Starém Městě, ležícím blízko hranic mezi Českou republikou a Slovenskem, které spadá do oblasti uherskohradišťské Dolňácko.
Ve svém „rodném“ městě soubor každoročně udržuje lidové tradice. Začátkem roku je to obchůzka Tří králů a fašaňková obchůzka masek. V jarním období děvčata vynášejí mařenu a chlapci chodí po „šlahačce“. Na podzim soubor pořádá Michalské slavnosti a Hody s právem, kterých se zúčastní až na dvě sta krojovaných „hodařů“. V prosinci děti postraší Mikuláš s čerty z Doliny a ve vánočním období soubor potěší štěpánským koledováním. Většinu z těchto zvyků má Dolina zpracovanou i do jevištní podoby.
  Mezi lidové tradice nepochybně patří lidový tanec. Kromě množství párových tanců z oblasti uherskohradišťského Dolňácka se soubor pečlivě věnuje i jednomu fenoménu místní bohaté lidové kultury, kterým je Slovácký verbuňk. Jedná se o mužský tanec skočného charakteru, který byl 25. listopadu 2005 prohlášen za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva UNESCO. Dolina za dobu své působnosti vychovala již řadu vynikajících tanečníků tohoto tanečního umění. Mezi ně patří Jiří Gregor, Josef Bazala, několikrát druhý ve „verbířské“ soutěži při MFF ve Strážnici a nyní člen poroty, a Erik Feldvabel, čtyřnásobný vítěz téže soutěže (1998, 1999, 2000, 2002), nyní rovněž člen poroty. Dále je třeba říci, že soubor udržuje Vysokou úroveň při pořádání regionálního kola soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, která je předkolem strážnického finále.
Bohatý repertoár souboru je složený z tanců a písní Moravského Slovácka a Slovensko-Moravského pomezí, citlivě doplněný tanci z Myjavy a východního Slovenska. Na každý tanec soubor používá autentický kroj a různé rekvizity.

CM BÁLEŠÁCI

http://fsdolina.cz/

http://www.balesaci.cz/