DEN OTEVŘENÝCH PAMÁTEK

Dny evropského dědictví 2021

Dny evropského dědictví se konají v České republice v letošním roce ve dnech 10. až 19. září.

V Uherském Hradišti proběhne v pátek 10. září Národní zahájení této celostátní akce, což je pro naše město významná událost. Uvítáme osobnosti zastupující historická města z celé republiky. Neméně vítanými hosty budou zástupci participujících ministerstev i noví Nositelé tradic lidových řemesel, kteří zde své ocenění převezmou. 

Po celý víkend bude naplňováno letošní heslo Památky pro všechny otevřením celkem 23 objektů. Většina z nich bude přístupná po oba dny.

Výčet všech památek včetně jejich časů otevření najdete tabulce. Jejich majitelům a správcům patří velký dík za ochotu umožnit prohlídku mnohdy i stovkám návštěvníků. Ve vybraných objektech vás provedou studenti uherskohradišťského gymnázia.

V bývalé jezuitské koleji najdete kromě městského informačního centra také zdarma přístupnou Stálou expozici dějin města. V klenutých prostorách Galerie Joži Uprky, které sloužily v 17. a 18. století členům jezuitského řádu, zaplatíte za prohlídku expozice snížené vstupné.

Střední umělecko průmyslová škola má připraven bohatý program. V sobotu i v neděli to budou vE 13:00 a v 15:00 hodin komentované prohlídky bývalého justičního paláce, v neděli Vás pozve Umprum kavárna a děti se mohou těšit na odpolední workshop. Odloučené pracoviště Franklovka na třídě Maršála Malinovského vydá svědectví o své pohnuté historii v 10:00 hodin.

V seznamu památek jsou i dvě trvale dostupné. První z nich je jediná uherskohradišťská národní kulturní památka Výšina svatého Metoděje a druhou městská hradba za Klubem kultury, kde došlo v rámci obnovy k zahloubení v místě vodního příkopu.

O historii města se dovíte, pokud se vydáte na některou ze nedělních prohlídek, vybrat si můžete ze dvou dopoledních v 9:00 a v 11:00 hodin a dvou odpoledních v 14:00 a 16:00 hodin. Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.

Pokud zatoužíte po procházce se zajímavým cílem, vydejte se do Mařatic - do kaple sv. Rocha nebo do Parku a Skanzenu Rochus, kde bude v sobotu komponovaný program a neděli volné prohlídky s oživenými expozicemi v duchu slováckých tradic. V neděli odpoledne můžete navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie na hřbitově.

Nepřístupná zůstane bývalá věznice, a to pravděpodobně až do doby znovuotevření po celkové obnově.

Po loňském, snad mimořádném, zrušení Slováckých slavností vína a otevřených památek, kdy skutečností zůstaly právě otevřené památky, se snad letos dočkáme plnohodnotného naplnění tradiční akce. Pak bychom se mohli v neděli těšit na historické objekty a prostory naplněné kulturou: koncert Hradišťanu v kostele Zvěstování Panny Marie, u knihovny na klezmerovou Capellu, vystoupení smíšeného komorního sboru Canticum Camerale v kostele sv. Františka Xaverského nebo koncert barokního kvintetu Delizie Musicali se sopranistkou Lucií Rozsnyó v zahradě františkánského kláštera.

Přejeme Vám příjemné poznávání historie i současnosti objektů, které jsou nejen kulturním dědictvím našeho města, ale i nezanedbatelnou součástí dědictví evropského. 

V případě nepříznivé epidemiologické situace může být akce zrušená.