OHNIVÉ CIFROVÁNÍ

FS Cifra Lenky Kraváškové a CM Ohnica

FS Cifra z Uh. Hradiště je již 19 let součástí folklórní scény uherskohradišťska a od roku 2012 spolupracuje s CM Ohnica. Umělecké a taneční vedení souboru je pod taktovkou choreografky Lenky Kraváčkové. V repertoáru, se kterým se Vám soubor představí jsou především tance z oblasti moravského Slovácka, ale tanečně se Cifra nebojí překročit hranice domovské půdy také na Slovensko, konkrétně v případě dnešního představení na východ do oblasti Šariše a do Liptova, což je tanečně pěvecké pásmo v čistě dívčím provedení. 
Dnešní pořad bude tedy procházkou z moravských Znorov či Kaňovic. Projdete si spolu s cifráky Chodníčky lásky, zastavíte se na moravsko-slovenském pomezí a přes Čardáš se dostanete a skončíte svoji folklórní pouť na Slovensku. Soubor především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka, které má tak jedinečnou a bohatou kulturu. Rozmanitost repertoáru souboru je od točivých a figurálních tanců z Uherskohradišťska, až po dynamické a technicky propracované tance ze Slovenska. Své následovníky si Cifra pečlivě vychovává v dětském folklorním souboru Omladinka, který vedou nynější i bývalé tanečnice Cifry a tím jsou tak propojeny celé generace odchovanců souboru. Teenageři se na svoji taneční kariéru připravují v celoročně fungujícím semináři, odkud se ti šikovnější můžou protancovat až do souboru. V současné době čeká Cifru 20. výročí, a tak je  veškeré úsilí tohoto tanečního uskupení směřováno k výročnímu vzpomínkovému pořadu, a aby tak soubor oslavil své narozeniny, jak se patří.  V létě absolvovali tanečníci mezinárodní folklórní festival v maďarském Sárváru, kde reprezentovali své domovské a milované Hradiště.

CM OHNICA

Název CM Ohnica není nahodilý. Je to totiž označení pro hořící trávu na poli v podzimním slunci. Avšak muzika se k tomuto názvu přiklání zejména kvůli svému temperamentnímu a ohnivému hudebnímu projevu. Cimbálová muzika, jejíž obsazení se ustálilo v roce 2010, se zaměřuje převážně na interpretaci písňového a tanečního repertoáru Slovácka a nebrání se i jiným regionům a žánrům. Uměl.vedoucím je Jan Káčer a primášem Jan Mudrák.Muzika má na kontě 3 vydané profilové CD a spolupracovala jako doprovod na mnoha dalších. Ohnica rovněž hojně doprovází malé zpěváčky na soutěži zazpívej Slavíčku. 

http://www.fscifra.eu/
http://www.ohnica.cz/