BORŠIČANKA

Koncert dechové hudby

„Borsicanka, Borsicanka….“ slyšel jsem mnohokrát skandovat v typických stanech, které se vším pohodlím nahrazují v západních zemích naše honosné, ekonomicky nesmírně náročné kulturní domy.

Díky písemnému materiálu z té doby se nám dochovalo složení Boršičanky z roku 1968, od kterého datujeme její vznik, kde Josef Řepa dělal uměleckého vedoucího. Odpovědným vedoucím, nebo chcete-li kapelníkem byl Ignác Soukup, který spolu s Josefem Řepou hráli tenory. Na křídlovky vytrubovali František Durník, Václav Mareček, Ladislav Gregor a Martin Holomčík. Přiznávky hráli na trubky Cyril Trávníček a Richard Hrančík a na trombony František Pfeffer mladší a František Soukup. Bicí soupravu obsluhoval Miroslav Vávra. Zbývá ještě představit „píštěláky“ a kapela může hrát. Tak na Es klarinet to byl Jan Heršák a na klarinety v B ladění František Kočenda a Václav Strašák. Při zpívaných skladbách se střídali jednotliví muzikanti kapele. V našich zpěvných krajích to není nic neobvyklého, že každý muzikant je zároveň i zpěvákem.

Byla to generace muzikantů, kteří spolehlivým a v mnoha směrech profesionálním výkonem šířili slávu svého rodného kraje. O tom, že úroveň byla opravdu vysoká svědčí i fakt, že v tehdejším Československém rozhlase natočili, jako jedna z mála kapel té doby i několik studiových snímků do pořadu Na kus řeči a s kapelou. Jak to muzikantům sluší v krásných krojích mohli vidět i diváci na obrazovkách svých, byť ještě černobílých obrazovkách. Byly to dva pořady s názvy Souboj dechovek a Květy pod Buchlovem.

V tomto, pro naše dějiny poněkud pohnutém roce hrála Boršičanka tradiční Štepánskou zábavu. V té době byla hodně populární a pro svoji na tu dobu ne všemi muzikanty přesně hrávaná polka Františka Maňase Bánovanka. Obtížná byla pasáž křídlovek ve druhé mezihře. Křídlováci František Durník a Ladislav Gregor ji však zahráli tak brilantně, že i tak vynikajícího muzikanta-profesionála Josefa Řepu to nenechalo chladným. Slova: „Kluci já vám musím něco napsat“ skutečně splnil. Do jedné ze zkoušek přinesl melodii polky, která se moc líbila. Zbývalo jen jí dát odpovídající text, který byl tak trochu kolektivní prací muzikantů a Boršická polka dostala křídla a rozletěla se neuvěřitelnou rychlostí do muzikantského světa.

V roce 1972 převzal dpovědnost za vysokou úroveň kapely, která si už říkala Boršičanka Cyril Trávníček, kterého v dalším období střídá mladý a velice nadějný mladíček Bohumil Janík z nedalekého Ořechova.

30. března roku 1978 umírá legenda boršické kapely, její nezapomenutelný umělecký vedoucí, profesionál, muzikant a člověk, který beze zbytku rozdával svým žákům a kamarádům to, čím jej obdařil sám Pán Bůh, pan Josef Řepa.

Po smrti Josefa Řepy vzal na sebe přetěžký úkol křídlovák František Durník.

V té době už s kapelou zpívají sestry Helena a Marie Trávníčkovy, Helena Durníková, Marie Kostilková, další Marie Luňáková, sestry Pavla a Světlana Vaculíkovy a Božena Glosová. Inu, lidé z pod hradu Buchlova zpívat umějí! Čeho si kapela moc považuje je fakt, že jednu sezonu s ní zpíval i známý brněnský zpěvák Štěpán Mátl.

Rokem 1998 jako by skončila jedna generace boršických muzikantů. Nastupuje, jako v jiných kapelách mládí. Do čela mladých muzikantů (zdaleka ne všichni jsou z Boršic, ale to je dnes jev naprosto přirozený) se staví dechovou hudbou Stříbrňankou prověřený Jirka Dohnal. Ten sebou přivádí i „štymkolegu“ ze Stříbrňanky Zbyňka Hermana a Mirka Pastorka z téže muziky. Sekci dotváří další trombonista Mirek Podškubka. Na post Es klarinesty usedá Rosťa Škrabal, na B klarinety „vypiskují“ Pavel Čechal a Michal Princ. Na zadumané tenory vyhrávají Jenda Jurásek a Mirek Františák. Křídlovákovi Karlu Dvořákovi hraje druhý hlas Vašek Novotný, zocelený taktéž ve Stříbrňance. Zbývá ještě představit tubistu, jímž je Mira Zalubil a hráč na bicí nástroje. Ty „tluče“ Tomáš Švejcar. Nedá se říci, že by Jirka Dohnal zpychnul natolik, že se vyhýbá hře na melafon, na který umí dobře hrát, ale přece jenom se v poslední době věnuje spolu s Pavlem Trávníčkem zpěvu. A kapela bez zpěvaček by nebyla celou kapelou. Tou „zpěvulenkou“ zůstala Marie Luňáková.

kapelník: Jiří Dohnal
zpěv: Jiří Dohnal, Pavel Trávníček, Marie Luňáková


https://www.borsicanka.cz/