BANDA

Koncert kapely ze Slovenska

Naše BANDA je slovenská world music skupina, která vznikla v roce 2003 a od té doby se snaží jít vlastní cestou v chápání tohoto žánru. Základním hudebním zdrojem je pro nás slovenská lidová hudba, kterou s požitkem mícháme se zahraničním a nadžánrovým materiálem. Důležité je pro nás důvěrné poznání lidové hudební tradice. Banda při své produkci používá akustické nástroje, bohaté vokály s respektem k tradici a lokálním zvláštnostem, ale i ve zcela nové, originální podobě.

K dosavadním nejvýznamnějším vystoupením patří: festival Pohoda Trenčín, Loděnice Piešťany, NAY taneční dům, Folklorní festival Východná, série koncertů v norském Trondheimu. Za úspěch skupina považuje například účast na prestižním festivalu world music v Rudolstadte v Německu, vícekrát na Folklových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v Česku a world music festivalu Mikołajki folkowe v Polsku. Zdařilé byly i koncerty v italských městech Brendola, Viggiano a Magliano, v ukrajinském Lvově, německém Plauen, ve Vídni a v Krakově.

Členové skupiny
-
Samo Smetana (housle, mandolína, tamburína, zpěv)
- Alžbeta Lukáčová (cimbál, heligónka, perkuse, zpěv)
- Ivan Hanula (viola, mandolína, zpěv)
- Peter Obuch (kontrabas, zpěv)
- Igor Ajdži Sabo (bicí nástroje, perkuse, zpěv)
- Eva Brunovská (zpěv, keyboard)

Spolupráce
Skupina příležitostně spolupracuje se ženskou pěveckou skupinou TRNKI z Banskej Bystrice a s gajdošem Jurajom Dufekom.  Navíc je hudba Bandy jako stvořená pro tanec, často spolupracují i s taneční skupinou Partia nebo CreDance. Koncertně intenzivně spolupracovala i s folkovou zpěvačkou Zuzanou Homolovou.

www.banda.sk